5.10.2022 16:13 | Bezpečnosť

Mastercard uviedol novú technológiu, ktorá má varovať pred kryptomenovými podvodmi

Zdroj: istock

Nákupy kryptomien sa zrejme stanú bezpečnejšie.

  • Mastercard má novú technológiu na ochranu pred kryptomenovými podvodmi.
  • Umelá inteligencia ohodnotí platformy a banky budú podľa toho vedieť, či majú platbu kartou zablokovať.
  • Firma tak chce zaistiť, aby
  • banky nebojovali nákupy kryptomien plošne.
  • Hoci technológia má potenciál pomôcť, nedokáže zablokovať všetky kryptopodvody.

Spoločnosť Mastercard oficiálne predstavila novú technológiu, s ktorou chce chrániť ľudí pred investíciami do kryptomenových podvodov. Nazýva sa Crypto Secure. Téme sa venoval web Engadget.

Úlohou Crypto Secure je konkrétne zanalyzovať a zhodnotiť bezpečnosť jednotlivých kryptoplatforiem, medzi ktoré patria aj burzy či zmenárne. Každej službe priradí farebné ohodnotenie od zelenej (bezpečná) až po červenú (nebezpečná). Parametrom bude riziko investície.

Pre porovnanie nebude chýbať hodnotenie vybranej finančnej skupiny obchodujúcej s tradičnými aktívami. O výpočet ratingu sa pritom bude starať umelá inteligencia od firmy CipherTrace, ktorá je teraz už súčasťou spoločnosti Mastercard.

Čítajte aj Predstavili kreditku, na ktorej využívanie stačia kryptomeny. Platí sa ňou ako...

Podľa Mastercard má technológia pomôcť bankám pri jednotlivom posudzovaní transakcií ich zákazníkov, ktoré sa týkajú nákupu kryptomien. Regulácia zo strany vlády a úradov sa v tejto oblasti neustále sprísňuje a firma sa chce vyhnúť plošnému obmedzovaniu kryptomenových nákupov. Takto by legitímna aktivita nakupujúcich nemala byť obmedzovaná.

Koncoví zákazníci ale k údajom z hodnotenia podľa všetkého nebudú mať prístup. Poslúžia len bankám a ďalším vydavateľom kariet, ktorí sa na základe nich budú vedieť rozhodovať pri blokovaní konkrétnych transakcií.

Nevyrieši všetky podvody

Na záver dodajme, že keďže pôjde o hodnotenie celých platforiem, prostredníctvom novinky budú môcť banky zabrániť len platbám kartou na podvodných stránkach alebo pochybných burzách. Blokovať tak bude možné napríklad identifikované Ponziho schémy či celé podvodné projekty.

Čítajte aj Česká kryptomenová firma Platon Life je vraj v hľadáčiku polície. Pre podvod...

Významná časť podvodov s kryptomenami však nie je taká prepracovaná, aby bola postavená na celej falošnej platforme. Zväčša je zneužívaná len dôvera obete. Prvotný nákup kryptomien prebehne na legitímnej burze, až následne útočníci navedú svoju obeť k odoslaním kryptomien do peňaženky pod svojou kontrolou. Transakcia kryptomeny na účet kriminálnikov sa po potvrdení už nedá nijako zvrátiť ani reklamovať.